Az utolsó gyarmat végén leírt "Perry-incidens" után a Föld és a Gyarmati Szövetség viszonya örökre megváltozott. Mindkét fél igyekszik kihozni a legjobbat az ideálisnak távolról sem mondható helyzetből, miközben a Konklávé is a zavarosban halászik. Scalzi is tudja az örök igazságot, miszerint a legjobb sztorik a legkellemetlenebb szituációkban születnek - A lázadás hangjai tizenöt jó sztorit és legalább ennyi megoldhatatlannak tűnő helyzetet tartogat az olvasónak.
John Scalzi Vének háborúja-sorozata meglehetős népszerűségnek örvend a hazai és a nemzetközi SF-szcénában. Persze vannak, akik túlértékeltnek tartják, de ez általában csak erőltetett, sznob fanyalgás: könnyed, szórakoztató sci-fiből nehéz jobbat találni nála. Tény, hogy nem újítja meg gyökeresen a műfajt és sokszor kipróbált, jól bevált paneleket használ, de az is, hogy kevesen teszik ezt ilyen könnyedséggel és ilyen gördülékeny stílusban.
Ahhoz képest, hogy a harmadik rész végén még a sorozat végéről, de legalábbis hosszabb távú szüneteltetéséről írt, már megjelent az ötödik kötet (ez) és jövőre várható a hatodik is, ami mindennél egyértelműbben mutatja, hogy itt valami nagyon sikeres dologról van szó.
A magyar fordításnál A lázadás hangjai címet kapott kötet az eddigiekkel ellentétben nem regény, hanem egy tizenhárom (plusz két extra) epizódból álló, lazábban-szorosabban összefüggő novellafüzér. Az élvonalbeli diplomácia söprögetőiként működő, rendszeresen lehetetlen helyzetekbe kevert "b-csapat" küldetései eredetileg hetente, online jelentek meg, a zajos sikernek köszönhetően egy hónappal a befejezés után papíron is kiadták, az utolsó két novellával kiegészítve.
(john Harris illusztrációja a Tornál megjelent e-kiadáshoz) |
A lázadás hangjai stílusában visszatérés a Vének háborújához és a Szellemhadtesthez, pörögnek az események és röpködnek a cinikus beszólások és párbeszédek, túlzás nélkül a sorozat második legjobb kötete. Történetét tekintve nem sokkal Az utolsó gyarmat után játszódik, mindenképpen érdemes legalább addig elolvasni a sorozatot (a Zoë története nem olyan fontos), az viszont újdonság, hogy a megszokott főszereplők közül senki nincs jelen, de egyáltalán nem is hiányoznak. Wilson és társai vannak olyan jó karakterek, mint Perryék, a kalandjaik pedig sokszor még színesebbek és szórakoztatóbbak is, minden Vének háborúja-olvasónak ajánlom.
Ezzel kezdeni nem érdemes, mert lelövi Az utolsó gyarmat végső poénját (és magától értetődően a Vének háborújáét is), de ha szereted a csavaros, könnyed, akciódús történeteket, a helyzetkomikumot és a cinikus humort, kapd le az első részt a polcról. Aztán amikor idáig eljutsz, megtudod, hogy miért robban fel hőseink alatt a hajó, hol találnak agyat dobozban, mi köze van a monarchiának a húsevő növényekhez és a baseballnak a diplomáciához, hogyan lehet megzabolázni egy csapat rasszista telepest, meg tud-e verni Wilson egy korbát és a churro mellett a gyerekeket is szereti-e a lalan Hafte Sorvalh.
(john Harris illusztrációja a Tornál megjelent e-kiadáshoz) |
--
Kiadó: Agave Könyvek
Kiadási év: 2014
Eredeti megjelenés: 2013
Eredeti cím: The Human Division
Fordító: Pék Zoltán, Farkas István
Borító: Kuszkó Rajmund
ISBN: 978 615 5468 07 0
Oldalszám: 463
Ár: 3580,- (borítóár) / 2610,- (Agavebolt) / 2380,- (e-könyv)
--
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése