Isaac Asimov: Azazel
Igen, az Alapítvány és a robottörvények megalkotója fantasyt is írt. A Szukits-féle Encyclopedia Galactica, avagy az "Asimov összes" oldalaira sajnos a könyvpiaci viharok miatt nem fért be (jelenleg is legalább két kiadónál vannak a szerző műveinek magyar jogai), de a Galaktika pótolta a fájó hiányt és tavaly kihozta az Azazelt, Asimov urban fantasy novelláskötetét. Az egyes novellák nagyjából ugyanarra a sémára épülnek: a szerző egyik (kitalált) barátja megidéz egy kétcentis, de annál erősebb démont az alvilágból, hogy teljesítse egy (többnyire alapvetően jó szándékú) kívánságát, de valami félresikerül (általában Azazel kissé máshogy értelmezi a kívánságot, mint George) és a korábbinál is nagyobb bonyodalom lesz az eredmény, a sztorit pedig egy ebédért cserébe elmeséli Asimovnak. Az ilyen típusú humornak még mindig Wodehouse a legnagyobb alakja, de Asimov is elég jó, szépen beosztva pedig még az ismétlődő szerkezet sem válik unalmassá.
––
(Bónusz: ha rákeresel a "devil smiley" kifejezésre, a Google rögtön a harmadik helyen hozza a borítón vigyorgó emotikont.)
Kiadó: Galaktika (Metropolis Media)
Kiadási év: 2014
Eredeti megjelenés: 1988
Eredeti cím: Azazel
Fordító: Bagi Gábor, Damokos Katalin, Füssi-Nagy Géza, Joó Attila, Mohácsi Enikő, Németh Attila, Sarkadi Zsuzsanna, Sohár Anikó, Szente Mihály, Tamás Dénes
Borító: Burger István
ISBN: 978 615 5158 96 4
Oldalszám: 244
Ár: 2990,-
David Gemmell: Árnyak hőse
Évekkel ezelőtt már olvastam Gemmell Árnyjáró-trilógiáját, de időnként kell egy kis ismétlés. Nem akarok lelőni semmi poént, legyen elég annyi, hogy a ez rész kicsit más irányból közelít, mint a korábbiak, Gemmell pedig elég jól hozza a tőle megszokott, komor és (anti-) hősi hangulatot a számszeríjas ex-orgyilkos kalandjainak harmadik kötetében.
Kiadó: Delta Vision
Kiadási év: 2003
Eredeti megjelenés: 2000
Eredeti cím: Hero in the Shadows
Fordító: Sziklai István
Borító: Brom
ISBN: 963 9474 57 6
Oldalszám: 362
Ár: 2490,-
Szergej Lukjanyenko - Vitalij Kaplan: Más őrség
Értem én, hogy a pénz fontos, de erre akkor sincs mentség, tipikusan az a könyv, amit nem lett volna szabad kiadni. A három történet nagyjából középiskolai fogalmazványok szintjén mozog történet, világ- és karakterépítés*, valamint nyelvi igénytelenség szempontjából, ha a kilencvenes évek elején jelenik meg, simán elhiszem, hogy ez is valami hazai gyártású hamisítvány, mint mondjuk A jedi hatalma. Értelme egyik novellának/kisregénynek sincs, idegesítően közhelyesek és egy pillanatra sem tudtak lekötni, pedig a sorozat amúgy a kedvenceim közé tartozik. Kaplant nem lett volna szabad az Őrség-univerzum közelébe engedni, de Lukjanyenko kötetindító pár oldala is legfeljebb csak arra jó, hogy megmutassa, milyen rossz is a maradék két sztori valójában.
––
*ráadásul a világ és a karakterek egy része már készen volt, csak értelmesen kellett volna használni
Kiadó: Galaktika (Metropolis Media)
Kiadási év: 2014
Eredeti megjelenés: 2004 / 2007
Eredeti cím: Melkij dozor /Inoj szregyi Inüh / Korona
Fordító: Weisz Györgyi
Borító: Burger István
ISBN: 978 615 5508 00 4
Oldalszám: 199
Ár: 2990,-
Terry Pratchett: Éjjeli őrjárat
Pratchett azon kevés emberek egyike volt, akikre valóban felnézek, íróként pedig nem tud csalódást okozni. Az Éjjeli őrjárat az Őrség-alsorozat hatodik része, időutazással megcsavart fantasy-krimi, tele jó karakterekkel, pratchetti humorral és humanizmussal, ennél többet nem kell mondani róla. Azért pedig külön köszönet a Deltának, hogy a régi borítódizájnnal is kihozzák (limitált példányszámban) az új Korongvilág-regényeket, így mégiscsak jobban néz ki a gyűjtemény :)
Kiadó: Delta Vision
Kiadási év: 2015
Eredeti megjelenés: 2002
Eredeti cím: Night Watch
Fordító: Járdán Csaba
Borító: Paul Kidby
ISBN: 978 963 395 068 5
Oldalszám: 506
Ár: 3490,-
Steve Jackson: Kharé – Cityport of traps / The Seven Serpents
Kicsit csalok, mert valójában ezekbe csak belenéztem, aztán a részben átdolgozott és alaposan kibővített mobiljáték-verziókat toltam végig (a Shamutanti Hills már tavaly megvolt). Ifjúkorom meghatározó lapozgatós könyvei voltak, amikor elkezdtem komolyabban vásárolni a könyveket, az elsők között gyűjtöttem be őket (annak idején csak valamelyik osztálytárstól voltak nálam kölcsönben), de a nosztalgiafaktoron túl is szórakoztatónak bizonyultak. Az érintőképernyőre adaptálás váratlanul jól sikerült, szinte jobban tetszett, mint a papíralapú változat. Azért arra kíváncsi vagyok, hogy a monstre, 800 (!) fejezetes negyedik rész mikor jön ki, eredeti nyelven és kicsit feljavítva valószínűleg jobban fog működni, mint a méltán szidott magyar kiadás.
Legközelebb a sci-fikkel folytatjuk.
--
Szeretnéd azonnal olvasni a legújabb bejegyzéseket? Iratkozz fel a blog feedjére, lájkold az oldalt a Facebookon, kövess a Twitteren vagy a Google+-on, és ha kíváncsi vagy, hogy mit olvasok éppen, a Molyon is figyelhetsz!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel is! :)
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése